Една вечер възрастен чероки решил да разкаже на внука си за една вечна битка. Битка, която се води вътре във всеки човек. Индианецът се обърнал към своя внук и му казал:
– Синко, битката е между двата вълка във всеки от нас. Единият вълк е зло, гняв, ревност, завист, мъка, съжаление, алчност, арогантност, самосъжаление, вина, възмущение, малоценност, лъжа, фалшива гордост, превъзходство и его. Другият вълк е наслада, мир, любов, надежда, спокойствие, смирение, любезност, изобилие, съпричастност, щедрост, истина, състрадание и вяра.
Младежът помислил за момент, след което попитал дядо си:
– Кой вълк побеждава?
– Този, който храниш – отговорил старият индианец…
Поуката от тази история.
Поуката е очевидна – дали ще надделее злото или доброто в теб, зависи само от теб. От това, какво подхранваш. Но какво значи да подхранваш злото? Никой не иска в действителност да бъде лош. Да бъдеш добър се случва по желание, но да бъдеш лош – това сякаш винаги се случва не по твоя вина и не по твое желание. Понякога гадостите в живота просто се зареждат една след друга и те въвличат в своя водовъртеж, от който няма измъкване. Или може би има?
Ако сега се върнеш отново към притчата, ще намериш лесно решение как да се избавиш от злия вълк. Просто храни добрия и той ще се погрижи за останалото. Понякога, когато някой те ядоса е много лесно да си го изкараш на друг. Но това обикновено не стига, влече след себе си и други негативни емоции и действия. И още и още. Решението за излизане от омагьосания кръг е да направиш нещо добро, да покажеш любов към някой, да проявиш смирение или любезност, да вдъхнеш някому надежда и спокойствие. Защото когато добрият вълк е нахранен, той е по-силен от злия и го побеждава с лекота.
Но какво означава да храниш вълка?
„Храната“, това са твоите мисли, енергията, която влагаш в твоите действия, в отношението си към останалите, към себе си и към живота като цяло. „Храната“ е всичко това, върху което съсредоточаваш вниманието си. Защото животът никога не е само бял и никога само черен. От теб зависи върху кое ще се фокусираш и на коя енергия ще дадеш сила да привлича подобна на нея към теб.
Всъщност всяко чувство – гняв, ревност, щастие, алчност, любов, надежда, мир и т.н. е неразделна част от твоето съзнание и от съзнанието на всеки един човек. Сега си представи своето съзнание като едно огромно затворено пространство и всяко чувство заема дадена област от него. Твоята осъзнатост си представи като търкаляща се топка светлина. Ти не можеш да премахнеш нито едно чувство от своето съзнание. Но ти имаш контрол върху топката светлина (твоя фокус) и върху това в кое кътче на съзнанието се претълкулва най-често тя. Когато си щастлив, тя всъщност е в частта от твоето съзнание, наречена „щастие“. Когато си гневен, просто топката е в зоната на „гняв“.
Ето защо е важно да реагираш и действаш осъзнато, да управляваш своя фокус – топката светлина. Негативните емоции ние допускаме най-често, когато се пуснем по течението и действаме неосъзнато. Но всъщност самата осъзнатост не е нещо трудно достижимо, както си мислим. Тя се постига точно толкова лесно, колкото и неосъзнатата реакция. Просто в нашето ежедневие осъзнатост практикуваме много по-рядко и това е причината да ни е така чужда. Често позволяваме на други да диктуват в коя област на съзнанието ни да бъде нашия фокус и дори не се сещаме, че имаме власт над това.
Заключение.
В този момент ти си резултат от победите на вълците в теб през живота ти досега. Ако добрият вълк надделява – чудесно. Ако не, знай, че винаги можеш да започнеш да го храниш повече и да имаш промяната, която искаш. Важното е да бъдеш по-осъзнат и целенасочено да фокусираш вниманието върху добрите неща в живота си. Така те ще стават все повече и повече.
Оценка на статията:
Благодарности за снимката на:
📷 Patrice Audet
Не забравяй да споделиш тази статия с твоите приятели в социалните мрежи!